Etkinlikler > HOTEL DESIGN SHOW 2016

10 MİMAR, 10 OTEL ODASI İLE TURİZMCİLERİ BÜYÜLEDİ

Kimi Japonların mucize çiçek olarak tanımladığı sakuradan, kimi kırılması zor olan dalları ve uçucu çiçekleri olan mimozadan, kimi ise hoş kokulu ve narin bir yapısı olan yaseminden ilham aldı... Doğanın etkileyici gücünü hayalleri ile buluşturarak otel odası tasarımlarında gelinen son noktayı gözler önüne serdiler... 13-16 ocak 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen Anfaş Hotel Equipment Fuar’ı bir ilke tanıklık etti: Hotel Design Show... Projem Dergisi ile Anfaş’ın organizasyonunu üstlendiği Hotel Design Show, turizmcileri ve mimarları farklı bir platformda buluşturdu. Turizm mimarisi konusunda ünlenen 10 mimarlık ofisi, her biri özgün tasarımlardan oluşan 10 farklı otel odası projesini fuar alanında uygulayarak tam bir tasarım şovuna imza attı.

Turizmin başkenti kabul edilen Antalya da bu yıl 27.si gerçekleşen Hotel Equipment Fuar alanı içerisinde düzenlenen etkinlik, Türkiye’de de ilk kez yapılıyor. Bu nedenle son derece şık otel odası tasarımları hem fuar katılımcıları hem de diğer illerden gelen ziyaretçilerin, turizm yatırımcıların ve sektör profesyonellerin çok büyük ilgisini çekti. Dünyanın en önemli etkinliklerinden olan Expo 2016 Antalya’ya da gönderme yapmak isteyen organizasyon yetkilileri her yıl yeni bir tema ile yinelenecek olan Hotel Design Show 2016’nın bu yılki teması “çiçek” olarak belirlendi. Mimarlık ofisleri de oda tasarımlarında çeşitli çiçeklerden ilham alarak başarılı uygulamalara imza attılar.

Ünlü Mimarlık ofislerine özel davet gönderildi

Hotel Design Show’a, katılım için turizm mimarisinde ünlenen ve yaptığı işlerle başta Antalya olmak üzere Türkiye geneline yayılan çoğu zaman da uluslararası işlere imza atan mimarlık firmalarına özel davetler gönderildi. Kendilerine özel davet giden 10 mimarlık firması, daha önce hiçbir yerde uygulanmamış tamamen özgün tasarımlardan oluşan otel odası tasarımlarını uygulamasını başarı ile gerçekleştirdi. 4 gün süren Hotel Equipment fuarı içersinde Hotel Design Show katılımcılarının projeleri, yurt dışı tasarım fuarlarını aratmayacak nitelikte gerçekleşti.

Her yıl yeni bir tema

Her yıl yeni bir tema ile sürdürülecek olan Hotel Design Show organizasyonunu başarı ile gerçekleştiren Anfaş Fuarcılık ve Projem Dergisi projenin başından itibaren İç Mimar Burak Akay önderliğinde otel odalarında ve iç mekanlarında tasarımın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi. Uygulamalarda kullanılan yeni malzemeler ise ziyaretçi ve yatırımcıların ilgisini çekti.

13 - 16 Ocak 2016 tarihleri arasında Hotel Equipment katılımcı ve ziyaretçilerine 4 gün boyunca gerçek bir tasarım şovu yaşatan Hotel Design Show mimarları Anfaş fuar direktörü Arzu Yüngül ve Projem Dergisi yayın Koordinatörü Müzeyyen Taşçı tarafından özel bir plaketle ödüllendirildi.

Hotel Design Show’a katılan mimarlık ofisleri

Mısırlıoğlu Mimarlık Tuba Soner Design Office Yeşim Karaca Interiors Works Dual Interiors Detay İç Mimarlık
Artus Design (By Ceos Group) Mimoza Mimarlık Picco Architecture Humay In. De. Co. Diptech
MISIRLIOĞLU MİMARLIK

Her detay yaseminin narinliğini yansıtıyor.

Hotel Design Show’un ana teması olan ‘çiçek’ olunca Mısırlıoğlu Mimarlık’ın ekibi de baş mimarları Cüneyt Darı’nın çok sevdiği kızı ‘Jasmin’den ilham almış. Oda tasarımında yasemin çiçeğine odaklanan Mısırlıoğlu Mimarlık ekibi, çiçeği tüm detaylara taşıdı. Mısırlıoğlu Mimarlık ekibi Hotel Design Show’daki oda tasarımları ile ilgili detaylar hakkında şunları söylüyor: “Narin ve hoş kokulu bir çiçek olan yasemini öncelikle yatak başı için özel tasarlanan mozaik içerisine, daha sonra özel olarak tasarladığımız aydınlatmaya, dolap içerisinde ve banyoda ayna içerisine konumlandırdık.”

DETAY İÇ MİMARLIK

Çiçeğin saflığını beyaz tonlarla yakaladı.

Detay İç Mimarlık, Hotel Design Show’da çiçeklerin saflığına vurgu yaptığı oda tasarımı ile yer aldı. Çiçeklerin saflığını beyaz tonlar kullanarak oda tasarımına taşıyan Detay İç Mimarlık, ağacın doğalğını ise kendi renk ve dokusu ile yakalıyor. Oda tasarımında çiçek formlarından oluşan çizgiler ile uyumlu bir kompozisyon oluşturan Detay İç Mimarlık, doğanın rahatlatan enerjisi ile fark yaratıyor.

TUBA SONER DESIGN OFFICE

Barışı ve hayatın önemini sakuralar anlatır.

“En güzel, en parlak renklerini dökülmeden hemen önce yaşar. Açtığı dönemde barış festivallerinin düzenlenmesi de bu yüzdendir sakuraların. Bizler de yaşamın içinde parlayan hayatın güzelliklerini kaybetmeden, nefret yerine barış çiçekleri verelim birbirimize; sevgiyle, aşkla…” Tuba Soner Design Office ekibi, Hotel Design Show için hayata geçirdiği oda tasarımında yola çıkış noktasını işte bu sözlerle anlatıyor.

YEŞİM KARACA INTERIOR WORKS

Baharın coşkusu ve renkleriyle tasarladılar

Yeşim Karaca Interiors Works, Hotel Design Show’u baharın coşkusu ile renklendirdi. Baharla birlikte tuvalini mavi yeşil tonlara ve coşkuya boyayan doğa, Yeşim Karaca Interiors Works’un tasarımında en büyük ilham kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Odayı tasarlarken yeryüzünde uyanan çiçeksi bahar tazeliğini iç mekanda yaşatmayı hedeflediklerini vurgulayan Yeşim Karaca Interiors Works ekibinin tasarladığı suit, konforu ve kullanım rahatlığıyla dikkat çekiyor. Tasarım ekibi, detaylarla ilgili şunları söylüyor: “Stilize edilmiş geometrik dal formlarını, mavi -yeşil -pembe renk tonları ile kombine edip, soft keten ve ahşap dokuları güneş pırıltısında sarı krom ile zenginleştirdik. Bu sayede modern çizgiden çıkmadan, algısı yüksek, görsellikten de ödün verilmemiş bir mekan kurguladık.”

123»
destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler